Hodinky na celý život? Nové Omega Diver 300

02/21/19 Martin Demko

V 57´ roku minulého storočia Omega predstavila modelové rady, ktoré mali reflektovať potreby jednotlivých profesii. Speedmaster s chronografom a tachymetrickou stupnicou neskôr známe ako Moonwatch. Railmaster, odpoveď Bienskej spoločnosti na antimagnetické Rolex Milgauss (referencia 6451). Určené pre pracovníkov v elektrárňach jadrovom výskume atď. No a na koniec, Seamaster 300 pre potápačov. Úplne prvý Seamaster však uzrel svetlo sveta omnoho skôr a to v roku 1948.

Paradoxne, púzdro hodín Seamaster 300 bolo schopné odolávať tlaku v tom čase len 20 ATM resp. 200 metrov. Hodinári vychádzali z limitovaných a obmedzených možností danej doby. No nejedná sa o úplne prvé potápačské hodinky ktoré táto spoločnosť vytvorila. Medzi prvé pokusy aj keď nie moc elegantné patril model Omega Marine (referencia 679) z roku 1932 (patent). 

Prečo nie elegantné?

Lebo v tej dobe všetky dôležité patenty na vode odolné zabezpečenie vlastnil Hans Wilsdorf – prvé vode odolné hodinky Rolex Oyster  rok 1926. To viedlo vtedajších inžinierov vyvinúť ochranné puzdro, do ktorého sa hodinky vložili a boli tak chránené pred vonkajším svetom. V praxi to znamenalo, že pred každou korektúrou času a natiahnutím ste hodinky museli z ochranného obalu vytiahnúť (švajčiarský patent číslo 146310). 

Je celkom smutné, že pokiaľ príde na tému evolúcie "potápiek" je tento model často krát opomínaný. Všade len Submariner, Blancpain alebo Radiomir od Panerai. Omega však hrala kľúčového hráča a ako jediná spoločnosť podrobila svoj výtvor skutočnému testu. V roku 1937 boli hodinky ponorené na dno Ženevského jazera, do hĺbky 73 metrov, kde vydržali bez újmy 30 minút! Neskôr Omega obdržala certifikát od "Swiss Laboratory for Horology" o schopnosti modelu odolať ekvivalente tlaku nachádzajúcom sa v hĺbke 135 metrov. Myslím, že to hovorí za všetko...


Modelová rada Seamaster 300 si žila svojím možno nie úplne výrazným životom až do roku 1995 kedy sa producenti Flemingovho Jamesa Bonda rozhodli dať Piercemu Brosnannovi nové Quartz (baterkové) Seamaster Professional Diver 300 – od vtedy sa hodinky Omega objavili v každej jednej bondovke. Celá séria filmov so šarmantným britským agentom a hlavne Danielom Craigom je mimoriadne úspešná. Nemenej úspechov žala rada Semaster Diver 300 v predajných pultoch. Model s modrým ciferníkom (212.30.41.20.03.001) alebo čiernym (212.30.41.20.01.003) bol mimoriadne obľúbený, staré dobré „diverky“. 
 

Nová éra


Omega v roku 2018 pristúpila k dlhoočakávanej revitalizácii, našťatie si jej vedenie veľmi dobre uvedomovalo, že ako v prípade Porsche 911 sa jedná o tak silný kult, že zmeny musia plnohodnotne rešpektovať identitu modelu.

Nový Seamaster Diver 300 disponuje lunetou a ciferníkom z keramiky.  Priemer vzrástol z pôvodných 41 mm na veľmi dobre nositeľných 42 mm. Voľba materiálu lunety bola pomerne jasná, farebná stálosť a odolnosť voči škrabancom predurčuje túto hmotu za jasného výťaza. Keramiku však neostala len na lunete, svoje miesto dostala aj na ciferníku. Ten má lesklý odtieň a spolu s lunetou pôsobia uceleným dojmom. Vlny na ciferníku ma okúzlili, sú do keramického základu vygravírované laserom, čo im dodáva pozoruhodnú žiletkovú ostrosť a podtrhuje Omegu ako majstra svojho umenia! Lesklé hrany s matnými zárezami vám nedovolia upustiť zrak skôr, než preskúmate každý jeden sebemenší detail.

Veľké a extrémne dobre čitateľné indexy so Super-LumiNova sú dominantou "plátna", pri potápkach alfa omega. Je priam radosť pozerať ako oceľový index vystupuje z vysokožiariacej keramiky. Hra detailov neprestáva ani pri ručičkách, sú skeletované a v tvare meča – čo je odkaz na modely Seamaster minulého storočia.  Niekto podotkol, že je škoda, že Omega nepoužila optické logo, ale ho len odtlačila na ciferník. Podľa môjho názorou, pri tak veľkom množstve "3D" prvkov a nápisov by to bolo jednoducho preplácané. Teraz je to v maximálnej symbióze. Dúfam len, že tam Omega  časom "nenatrepe" chronograf, to by bola tragédia.  

 

Héliový ventil patentovaný Omegou kónického tvaru teraz dovoľuje obsluhu aj pod vodou, čo pri predchádzajúcej verzii nebolo možné. Na zadnej strane  za transparentným zafírovým sklom sa nachádza manufaktúrny kaliber 8800 ktorý nesie prívlastok Master Chronometer (Metas). Nebudem sa mu teraz venovať lebo ten si určite zaslúži vlastný článok, no presnosť a odolnosť je excelentná. Predchodca bol osadený CO-AXIAL kalibrom s označením 2500 - naozaj veľmi spoľahlivý a rokmi overený. Samotné opracovanie puzdra a náramku v ničom nezaostáva za ciferníkom. Tu naozaj ostatné značky aj cenovo vyššie môžu len ticho závidieť. 

Kaliber, základné informácie

Označenie kalibra Omega Master CO-AXIAL 8800
Typ Automat 
Rezerva chodu  55 hodín (pri plnom náťahu) 
Špeciálne Odolnosť voči magnetickému žiareniu o sile 150000 gauss
Certifikát  METAS, povolená odchýlka 0/+5 sekúnd/deň 
Manufaktúrny  Áno 

 

 

Som fascinovaý prísupom Omegy k tomuto modelu. Aj keď je cena na oceľovom ťahu 4540 eur čo je teda v prípade tejto značky entry level, máte pocit, ako keby za vami na večeru došiel sám riaditeľ hotela a doniesol vám tú najlepšiu fľašu vína, ktorú kedy v pivnici mal. Hoc vy ste si len dali hlavný chod bez predjedla a dezertu.  Z môjho pohľadu sa jedná o momentálne to najlepšie, čo v danej cenovej relácii na trhu nájdete. Model tak komplexný a univerzálny, že ak by som stál pred otázkou - chcem len jedny hodinky a už nikdy viac, tak potom jednoznačne tieto. Iste, na oceľovom náramku...


Hodinky sú dostupné v 15 prevedeniach s 3 farbami ciferníka, v bi-colornom prevedení s 18-karátovým zlatom a kaučukovými remienkami. Aj keď je momentálne trh turbulentný a každá druhá značka hľadá svoju identitu, Omega si ide svoje. Má dobre nasmerovanú svoju politiku a prístup, ktorý rokmi nemení a meniť nebude. Vlastne načo keď to funguje.  Ponuku Omega Diver si môžete pozrieť TU. 
 

Predstavenie

Volám sa Martin Demko a s hodinkami pracujem už od roku 2011. Za ten čas mi prešlo rukami množstvo modelov, lacných drahých, modelov značiek renomovaných aj tých menej. Moja práca je pre mňa potešením a koníčkom zároveň. O čo som sa vždy usiloval a usilujem bola maximálna úprimnosť voči zákazníkom, hoc za cenu obchodu. Absolvoval som množstvo školení a pomerne veľké množstvo tréningov vo Švajčiarsku. Ak Vás moje články a môj subjektívny pohľad na jednotlivé problematiky oslovil alebo naopak, kľudne mi napíšte na m.demko@racio.com, budem naozaj veľmi rád za každú odozvu

Registrácia do newsletteru


Vaše osobné údaje (t.j. Váš e-mail) budeme (Swiss Watches, s. r. o.) spracovávať iba za účelom zasielania newsletterov so zaujímavým obsahom z oblasti e-mail marketingu v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Svoj súhlas so zasielaním a spracovaním osobných údajov môžete kedykoľvek odvolať prostredníctvom odhlasovacieho odkazu v každej kampani.

Máte otázku? Volajte zadarmo

0800 500 302
Pondelok až piatok od 9.00 do 17.00

Alebo nám zavolajte na +421 915 849 940

Prečo u nás nakupovať?

5 partnerských predajní 90% tovaru na sklade Vernostné zľavy Autorizovaný predajca
Zavrieť